להט בשטח- האדם מתכנן ואלוהים צוחק

בסרט ‘האיש שתבע את אלוהים’ בילי קונלי מגלם דייג המאיים לתבוע את נציגי האלוהים בארצו. זאת, לאחר שחברת הביטוח סרבה לפצותו על נזקים שנגרמו לספינתו בשל מכת ברק בטענה שזהו Act of God.

את צרוף האירועים שחלו לקראת אמצע חודש ספטמבר, שלהי אלול תחילת תשרי, לא אוכל להסביר בדרך אחרת מלבד Act of God. שרב ארוך קיצוני לעונה, ענן אבק (שאין בידי עדיין נתונים מה עוד נשא עימו) הגיע מסוריה, נחת על הכרמים ונשאר כמעט שבוע, וכן רצף של חמישה ימי שבת וחג שלא איפשר לצאת אל הכרמים, לבצור ולהקטין את הפגיעה.

עבור כמה יקבים, צרוף האירועים הללו לא היה יותר מפעים מצפייה בסרט טבע, מדובר ביקבים שבצרו את רוב ענביהם עוד בטרם פרצה השנה החדשה. עבור יקבים אחרים זה היה סרט אימה בו הייננים והכורמים צופים מביתם (או מושבם בבית הכנסת) בענבים הנאפים בחום תחת מעטה של אבק גס ולח. ומכיוון שהקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות אינה אחראית לאיסורים על עבודה בשבתות וחגים ביקבים כשרים, נשאר רק לתבוע את נציגי אלוהים על פני אדמותינו.

כיוון שאני חושב שיש כאן עילה רצינית ביותר לתביעה, אני רוצה דווקא להציע את כתב ההגנה שיוצג מטעם הרבנות הראשית:

  1. בנוגע לשרב הכבד, ידוע ומוסכם שתנאי מזג האוויר הקיצוניים וביניהם שרבים ארוכים ולחים בחודש ספטמבר נובעים בראש ובראשונה מהתנהגות האדם ומפליטת גזי חממה. הואיל ושוק היין בישראל אחראי בעצמו לחלק ניכבד מפליטות אלו בשל יבוא של מיליוני בקבוקי יין מיותרים, סתמיים, באיכות בינונית ומטה, שינועם, שיווקם ושתייתם בישראל, יואילו האדונים הנכבדים קודם כל לקדם את צריכת יינות ישראל בישראל לפני שיתבעו את אלוהים על נזקי פליטות פחמן דו חמצני.
  2. בנוגע לענן האבק (וכל אשר נשא עימו) שהגיע מהמדינה האיסלמית מצפון מזרח לישראל, יתכבדו העותרים ויגישו את תביעת הנזיקין לארגון דאעש.
  3. בנוגע לאיסור עבודה בשבת ובחגים, דבר שלטענתכם מונע מכם בציר בתיזמון נכון וכן עיבוד של מיטב תוצרתכם שעל גידולה עמלתם שנה שלמה, כאן אנחנו נוטים לקבל את הנאמר בתביעה ולהציע כפשרה את אחת משתי החלופות: דחיית החגים לחודש נובמבר או לחלופין היתר עבודה בשבת ובחג בכרמים וביקבים במהלך עונת הבציר.

 

דילוג לתוכן